Tarihçe - Kurumsal <

Büyüt Küçült Yazdır

   TARİHÇE

   Manavgat Anadolu lisesinde okuyan Fatih ve Musa Taşkın adlı iki kardeş, Antalya’nın Demre ilçesinde tarımla uğraşan bir ailenin çocuklarıdır. Onlara okulda çalışkan olmak yeterli değildir. Yaz tatillerini de değerlendirmek gerekir. Yabancı dillerini geliştirmek, okul masraflarını ailenin omuzlarından almak için babaları Bayar Taşkın’ı hediyelik eşya mağazası açma konusunda ikna ederler. 1994 yılı Taşkın ailesinin ticaret hayatına başlayacağı tarihte; Musa Taşkın  14, kardeşi Fatih ise 12 yaşındadır.Bu sebeple''Noel Hediyelik''adlı aile şirketi anne Ümmügülsüm Taşkın adına kurulur.

    İki kardeş, baba, anne ve abla;  yaz ayları boyunca işlerine sımsıkı sarılırlar. Anne baba gibi fedakarca davranan Hanife Taşkın öğrenimlerini sürdüren bu iki kardeş için önemli bir abladır. Kış aylarında hem çiftçilikle uğraşan baba Bayar Taşkın’la işleri yürütür. İşin başlangıcında, alışılagelmiş hediyelik eşyacı mantığı ile gücün yettiği kadar mağazaya birçok çeşit ürün doldurulur. Sonraları ise; hem ortaklıklar büyür hem şirket, hem de şirketin dünyaya bakışı.

    “Kalite için yola çıktık!” diyen Noel Hediyelik, Demre'nin değerlerinin önemini tam 20 yıl  öncesinden kavramıştır ki “www.stnicholas.ru,demre.com.tr, myros.com, digitalia.com” gibi onlarca alan adını ve “Demre, Andriake , Myros, Andriakos”  gibi birçok önemli ismin marka tescilini yıllar öncesinden bünyesine katar.

    Noel Hediyelik,"Hep birlikte büyüyelim!" felsefesini gözeterek, bölgedeki diğer değerli turizmcilerin de açmış oldukları ikona mağazalarının ana tedarikçisi ve destekçisi olmuştur. Demre'de şu an 60 kişinin çalıştığı perakende ikona mağazalarımız, "Noel Hediyelik- www.stnicholas.ru" adı ile hizmet vermektedir.  Bugün Noel hediyelik, Dünya'daki ikona ticaretinde önemli bir yere sahiptir. Sadece ikona ithalatçısı değil, aynı zamanda da iyi bir ikona üreticisi olarak, ürünlerini sadece Türkiye'ye değil dünyanın farklı ülkelerine pazarlayıp ihraç etmektedir. www.stnicholas.ru, Noel Baba Müzesi'nin her yerinden görülebilir konumdadır. Noel Hediyelik;  bugün, Noel Baba Kilisesi'nin karşısında değil, "Noel Baba Kilisesi, Noel Hediyelik'in karşısındadır," diyebileceğimiz kadar büyük ve meydana hakimdir.

    2004 yılında, şirket ortağı Musa Taşkın'ın İTÜ Tekstil Mühendisliği bölümünden mezun olmasıyla birlikte Demre Tarım Turizm LTD ŞTİ kurulur. O dönem, Koç Üniversitesi işletme bölümünde eğitimine devam etmekte olan Fatih Taşkın da mezun olunca şirket ortakları arasına katılır.

   Demre Tarım'ın önceliği; klasik hediyelik eşya mağazacılığından hızla farklılaşarak, kendine özgü, doğru ve kaliteli ürettirdiği ürünleri; tüketiciye daha iyi fiyattan kaliteli bir şekilde sunmaktır.   Demre Tarım,  çok kuvvetli ticari dostluklar kurması ile birlikte, bugün İtalya ve Yunanistan'ın en önemli ikona üreten firmalarının neredeyse tamamının Türkiye distrübütörlükleri'ni üstlenmektedir.

      2007 yılında, değişen koşullar ve gelişen dünya konjonktürüne uyum sağlamak hedefiyle Demre Bilişim’i kuran, Demre'den Antalya'ya açılan Demre Group; Antalya’da 3 teknoloji mağazasıyla,  Gold Bilgisayar’ın Antalya’daki franchise'ı olmuştur. Üst üste, en iyi girişimci, en iyi bayii ödüllerini alan Demre Bilişim; Gold Teknoloji Marketlerinin,yeterince kurumsal olmamasından ve franchise'lara  yeterli katkıyı vermemesinden dolayı yedi yıl boyunca çok büyük emek verdiği Gold Teknoloji Marketleri tabelasını 2013 yılında indirmek zorunda kalmıştır.

   2013 yılının sonlarında, Demre Bilişim bünyesi altında 'Digitalia' markasını geliştiren Demre Group, Digitalia Teknoloji Marketleri ile,  Antalya’da Samsung, Hp,  Lg, Nokia, Apple, Philips gibi onlarca markanın, yüzlerce ürününün satışını gerçekleştirmektedir. ‘’İyi fiyatta ucuz yolun kısası" sloganı müşterilerine hizmet vermektedir. Şu an Antalya Kipa AVM'de konsept mağazası bulunmaktadır.

   2010 yılında turizm faaliyetlerini geliştiren Demre Group, Demre’de, Bayar Baba Yatçılık adıyla yat turizmine de başlamıştır.

   2013 yılında,  Antalya’da,  MYROS markasını kuran Demre Group, bu marka altında Türkiye’nin en büyük hediyelik eşya toptancısı ve üreticisi olmak hedefiyle toptan hediyelik eşya üretimi ve satışına başlamıştır. Şu anda,Antalya, Manavgat, İstanbul, Ankara, İzmir, Pamukkale ve Demre'de hediyelik eşya faaliyetlerine devam etmekte, tüm dünyada ve Türkiye'de 1000'i aşkın seçkin müşterisi bulunmaktadır. MYROS Antalya Merkez, Manavgat Bölge ve İzmir Bölge depoları ile Türkiye'nin dört bir yanına hizmet vermektedir.

    2014 yılında,  Antalya'nın Demre ilçesi, Myra Ören Yerinde dört dönüm alana kurulu otopark ve hediyelik eşya- çini mağazasını da hizmete açmıştır.

   Sebze üreticiliği ile uğraşarak, tüm ailenin geçimini sağlamakta olan Bayar Taşkın,  eşiyle ve çocuklarıyla  ticaret hayatına atıldığı o günden bugüne  hâlâ profesyonel iş hayatının yanında  seracılık yapmaya devam etmektedirler. Demre Group; baba Bayar Taşkın'ın önderliğinde, iyi eğitimli ve özverili profesyonel kadrolarının omuzlarında her geçen gün gelişimini sürdürmektedir. An itibarıyla, Demre Group bünyesinde 150'nin üzerinde personel çalışmaktadır.  

   Noel Hediyelik, Türkiye'de  ''İkona turizmini başlatan firma'' olmakla beraber, ikona satışını profesyonelce yapan ilk şirket olarak tarihe geçmiştir.

   Bugün Demre'ye turistik amaçla gelen ziyaretçi sayısı, her yıl Antalya'ya gelen turiste oranla katlanarak artmaktadır. Bu da, Noel Hediyelik'in 90’lı yıllarda, ikona mağazacılığını başlatması, klasik hediyelik eşya ürünleri satışını geliştirip,temalı ve yöresel ürünlerin sergilenmesine ve geliştirilmesine yapmış olduğu yatırımların sonucudur.  Bugün DEMRE’ye 600.000 turistin geliyor olması; Noel Hediyelik'in acentelere, rehberlere ve müşterilerine sunmuş olduğu titiz hizmet ve kaliteli servisin sonucu olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

 

Tüm görsellere Basın / Görseller sayfamızdan ulaşabilirsiniz.